Zimowe Mistrzostwa Polski 15 latków

Matylda Roman dwukrotna Wicemistrzyni Polski w pływaniu!

Wszystkie występy Matyldy Roman na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów w pływaniu były rewelacyjne. To jedyna 15-letnia zawodniczka ZRYW’u, która wystartowała na Rawszczyźnie w Ostrowcu Świętokrzyskim podczas minionego weekendu (3-5.03.2017 r.).

Wiadomym było, że w konkurencji  200 m stylem grzbietowym miała szanse medalowe, bo zeszłoroczne Letnie Mistrzostwa Polski zakończyła na 4 miejscu. I tak też się stało. Eliminacje do tej konkurencji zakończyła na 3 miejscu, natomiast w biegu finałowym wywalczyła tytuł Wicemistrzyni Polski. Wynik 1 konkurencji w 1 dniu zawodów dodał jej skrzydeł i na fali dobrego rezultatu startując w rozstawionej serii biegu na 400 m stylu dowolnego dopiero z 11 pozycji, po eliminacjach zakończyła z 1 czasem. Natomiast po zaciętej rywalizacji w finale, po ostatnim nawrocie, dała się wyprzedzić tylko jednej zawodniczce. Tym samym kolejne Wicemistrzostwo Polski stało się jej udziałem. Czas ze zgłoszenia do zawodów w tej konkurencji – 4:33.15 poprawiła o ponad 9 sek. do wyniku 4:24.11, za co uzyskała 700 pkt. To właśnie ten rezultat punktowy dał jej 5 lokatę w klasyfikacji ogólnej mistrzostw „Najlepsze wyniki wg punktów” ze wszystkich konkurencji.

Pozostałe konkurencje w jakich startowała w biegach finału A  to 50 m st. grzbietowym zakończony na 7 miejscu, 100 m stylem dowolnym – zakończony na 5 miejscu, 100m grzbietowym – na 9 miejscu.

Trener Tomasz Górski wyraził po ZMP swą pozytywną opinię nie tylko do miejsc i czasu swojej zawodniczki, ale również do 100% zrealizowania założeń technicznych w startach finałowych. Matylda tym samym potwierdziła swoją przynależność do czołówki polskich pływaczek. Jak pamiętamy przed rokiem nie wystąpiła na zimowych mistrzostwach z powodu kontuzji, ale już na Letnich Mistrzostwach, choć z doskonałym czasem, zdobyła znienawidzoną przez wszystkich zawodników 4 lokatę na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Natomiast na Mistrzostwach Polski Seniorów w grudniu 2016 zajęła doskonałe 12 miejsce mierząc się z czołowymi Polskimi zawodnikami.

„Złote dziecko” z zeszłego roku w tym roku dwukrotnie „posrebrzało”!